Cold brew coffee - kawa "parzona" na zimno
Kawa na zimno przede wszystkim kojarzy się z kawowym napojem z dodatkiem mleka i uwieńczona innymi dodatkami, np. bitą śmietaną, sosem czekoladowym czy słodką, kolorową posypką. Taka kawa jest przepyszna, ale także strasznie kaloryczna.
Cold brew coffee to ratunek dla osób dbających o linię!
Cold brew to metoda tłoczenia kawy znana już od co najmniej XVII wieku i wywodzi się z Japonii. Polega na maceracji zmielonego ziarna kawy w wodzie o niskiej temperaturze (5-15°C) i trwa w zależności od upodobań smakowych od kilku do kilkunastu godzin.
W porównaniu do tradycyjnie zaparzonej kawy charakteryzuje się mniejszą kwasowością, dzięki czemu nie powoduje nadkwasoty żołądka i bogatym aromatem, posiada także mniejszą zawartość kofeiny, swoje właściwości prozdrowotne zawdzięcza głównie dzięki antyoksydantom.
Najlepiej do przygotowania cold brew coffee nadają się kawy jasne i średnio palone, najlepiej z owocową nutą – np. afrykańskie kawy.
Jest bardzo prosta w przygotowaniu, doskonale smakuje, pobudza i orzeźwia w upalne dni.
Składniki na cold brew coffee – kawę “parzoną” na zimno:
- jasno lub średnio palona kawa
- czysta, przefiltrowana woda
Jak przygotować cold brew coffee – kawę “parzoną” na zimno:
W pierwszej kolejności, naczynie w którym zamierzamy przygotować kawę (może to być specjalne urządzenie, duży słoik, butelka lub zaparzacz do kawy z tłokiem) myjemy w gorącej wodzie, aby pozbyć się bakterii, bo kawa przygotowywana jest w zimnej wodzie, nie zaś z wrzątku.
Następnie mielimy kawę, niezbyt drobno, najlepiej, aby był to średni stopień zmielenia kawy, mniej więcej wielkości kryształków cukru.
Przyjmuje się proporcje 5-6 g kawy na każde 100 ml wody.
Świeżo zmieloną kawę wsypujemy do naczynia, a następnie zalewamy zimną, filtrowaną wodą.
Naczynie zamykamy lub przykrywamy, aby kawa nie pochłaniała obcych zapachów z lodówki, co wpłynie niekorzystnie na smak i aromat kawy.
Odstawiamy do lodówki na 10-12 godzin.
Po tym czasie kawę dokładnie mieszamy i przecedzamy do innego naczynia – tu doskonale sprawdzi się filtr papierowy lub gęste sitko nylonowe. W przypadku zaparzacza z tłokiem wystarczy go wcisnąć.
Proporcje kawy do wody możecie dostosować do swoich upodobań smakowych, warto trochę poeksperymentować.
Cold brew coffee można podać z kostkami lodu, zimnym mlekiem lub, np. z listkami mięty czy plasterkami cytryny, pomarańczy.
Ja przygotowuje kawę w 1 litrowym zaparzaczu z tłokiem i stosuję proporcje: 8 g kawy na każde 100 ml wody, gdyż po “zaparzeniu” na zimno podaję z dodatkiem zimnego mleka lub rozcieńczam zimną wodą, by uzyskać słabszy napar.
Smacznego ochłodzenia!
Udostępnij na:
Komentarze