Ogórki kiszone w wekach i słoikach na zimę


Ogórki kiszone w wekach i słoikach na zimę, a w zasadzie kwaszone, bo do ogórków przygotowujemy solankę z wody i soli, a więc kwaszą się, a nie kiszą. W moim domu rodzinnym zawsze się mówiło kiszone i wiem, że w większości domów przyjęła się także ta nomenklatura.

Przygotowanie domowych kiszonek nie jest trudne, jest naprawdę bardzo proste i szybkie. Warto samemu je przygotować z kilku powodów, m.in. prozdrowotnych – są dla nas jak naturalne probiotyki, które dbają o naszą florę bakteryjną, a tym samym wspomagają odporność, poprawiają przemianę materii i są skarbnicą witamin: A, C, E oraz K, a drugi powód to, że są tak bardzo smaczne i można z nimi przygotować wiele potraw.

Jak zatem przygotować dobre ogórki kiszone, które będą chrupkie i przetrzymają całą zimę, a nawet rok (oczywiście pod warunkiem, że ich wcześniej nie zjemy).

W każdej rodzinie jest inny zwyczaj przygotowywania ogórków kiszonych (kwaszonych) – jedni zalewają ogórki ciepłą solanką, inni zimną, a jeszcze inni przygotowują z kranówki. Każdy z tych sposobów przetestowałam, ale najczęściej przygotowuję tak jak w moim domu się robiło z przestudzonej solanki.

Sekret przygotowania dobrych ogórków kiszonych jest bardzo prosty.

Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w ogórki, najlepiej oczywiście z własnego ogródka lub sprawdzonego źródła, np. od rolnika, bez nawozów i innych specyfików, bo takie na pewno się nie zepsują i nie będą sflaczałe.

Ogórki powinny być świeżo zerwane, najlepiej tego samego dnia, twarde i jędrne, bez uszkodzeń. Najlepiej sprawdzają się dość małe ogórki, ale te większe również wyjdą i będą nadawały się do przygotowania, np. zupy ogórkowej.

Druga ważna rzecz to oczywiście dobre słoiki i nakrętki do nich. Słoiki i nakrętki powinny być czyste i suche oraz nie uszkodzone i nie zardzewiałe.

Najlepiej sprawdzają się słoiki twist o pojemności 0,9 – 1 l lub słoiki typu wek, które są pękate, łatwiej się z nich korzysta i pomieszczą sporo ogórków.

Przygotowując solankę stosuję zasadę 2 płaskie łyżki soli kamiennej na 1 litr wody. Używam soli kamiennej niejodowanej przeznaczonej do przetworów, ale zwykła sól też się nada.

Ważne są także dodatki, które nadają smak, aromat i zapach kiszonkom, są to m.in. czosnek, koper z nasionami w baldachimach oraz chrzan – korzeń i liście.

Do każdego słoika wkładam 3-4 ząbki czosnku, bo lubimy smak czosnku, 2 szt. kopru z baldachimem, jeżeli są bardzo duże to wystarczy 1, ale ogórki kochają się z koprem, więc warto dać go sporo, do tego pół dużego liścia chrzanu, po 2 kawałki korzenia chrzanu o długości ok. 4-5 cm oraz 2 liście dębu – liście dębu podpatrzyłam od mojej teściowej i stosuję je od ponad 20 lat. Można użyć także liści wiśni lub czarnej porzeczki.

Po co liście do ogórków kiszonych?

Otóż liście dębu, wiśni czy czarnej porzeczki są bogate w garbniki, dzięki którym fermentacja przebiega we właściwy sposób, a ogórki zachowują chrupkość i twardość.

Zatem po wstępie teoretycznym na temat kiszonek przechodzimy do praktyki.

Zapraszam po przepis na ogórki kiszone w wekach i słoikach na zimę według mojego wieloletniego sprawdzonego sposobu.


Składniki na ogórki kiszone w wekach i słoikach na zimę:

  • świeże ogórki gruntowe
  • czosnek polski – 3-4 ząbki na słoik
  • koper z baldachimami – po 1-2 sztuki na każdy słoik
  • korzeń chrzanu – po 2 kawałki o dł. 4-5 cm na słoik
  • liście chrzanu – 1/2 dużegi liścia na słoik
  • liście dębu, wiśni lub czarnej porzeczki – ja zawsze używam liści dębu – 2 sztuki na słoik
  • sól kamienna niejodowana do przetworów – 2 płaskie łyżki na 1 litr wody
  • woda – przegotowana i wystudzona do temperatury pokojowej lub woda z kranu


Jak przygotować ogórki kiszone w wekach i słoikach na zimę:

Korzeń chrzanu i czosnek obieramy, dodatkowo chrzan kroimy na mniejsze kawałki – ok. 4 cm długości.

Na dno każdego czystego i suchego słoika wkładamy kawałek liścia chrzanu, koper z baldachimem, liść dębu, ząbek czosnku i kawałek chrzanu

Umyte ogórki układamy w czystych i suchych słoikach pionowo, ściśle, jeden obok drugiego. Pomiędzy ogórki wkładam 2 ząbki czosnku i kawałek korzenia chrzanu.

Na wierzchu układam mniejsze ogórki, tak aby zapełnić przestrzeń słoika i aby ogórki były ciasno ułożone, by się nie przemieszczały po napełnieniu słoika solanką.

Na sam koniec układam jeszcze jeden kawałek liścia chrzanu i koper oraz liść dębu.

Przygotowujemy solankę z wody i soli – na każdy 1 litr wody dajemy 2 płaskie łyżki soli i mieszamy do rozpuszczenia. Ja przygotowuję przeważnie z przegotowanej wody i wystudzonej do temperatury pokojowej, ale również sprawdza się zimna woda prosto z kranu, zwłaszcza jeżeli mamy wodę dobrej jakości to warto spróbować tego sposobu.

Solankę wlewamy do słoików, tak by przykrywała ogórki. Na słoik 0,9 -1 l potrzebujemy około 0,5 l solanki.

Słoiki z ogórkami zalanymi solanką zamykamy pokrywką i odstawiamy w chłodne i zaciemnione miejsce.

Już po około 7 dniach ogórki są ukiszone i zdatne do spożycia.

Smacznego!

Poprzedni postNastępny post

Zobacz również

Szynka peklowana pieczona

12-12-2023 

Przedświąteczny kalendarz kulinarny - czyli co i kiedy przygotować, aby święta były udane i zapięte na ostatni guzik

10-12-2023 

Skrzydełka pieczone w miodzie i sezamie

08-12-2023 

Komentarze

  • brak komentarzy