Jak ugotować bób
Sezon na bób rozkwitł na dobre.
Chciałam Wam pokazać kilka wskazówek jak ugotować bób, który możecie później wykorzystać do przygotowania sałatek, placków, zup, past czy po prostu zjeść go po ugotowaniu.
Bób, podobnie jak inne rośliny strączkowe to źródło składników odżywczych i witamin.
To przede wszystkim źródło cennego białka to roślinnego, które może być alternatywą dla tego zwierzęcego.
Zawiera także spore ilości kwasu foliowego, który jest pomocny w leczeniu niedokrwistości, a także zapobiega powstawaniu wad rozwojowych u płodu.
Ma szereg właściwości prozdrowotnych, m.in. jest pomocny przy leczeniu anemii, zmniejsza poziom złego cholesterolu, zmniejsza chęć podjadania, gdyż daje uczucie sytości na dłużej z uwagi na dużą zawartość białka i błonnika, wspiera walkę w odchudzaniu, reguluje ciśnienie krwi, wspiera układ krążenia, a także wydolność ruchową przy chorobie Parkinsona.
Bób cechuje się niską zawartością sodu, a wysoką potasu i błonnika rozpuszczalnego, kwasu foliowego i wit. B12.
Lubicie bób?
Ja uwielbiam!
Składniki na gotowany bób:
- 500 g świeżego bobu
- 1 łyżka soli
- 1 łyżeczka cukru
Jak przygotować gotowany bób:
W garnku zagotowujemy wodę, dodajemy sól i cukier. Można dodać także gałązkę koperku dla smaku.
Bób płuczemy pod bieżącą wodą na durszlaku, odsączamy i wrzucamy na gotującą się wodę.
Gotujemy około 10-15 minut, gdy bób jest młody, nieco starszy dłużej – około 20-25 minut. Jeśli lubimy bób twardszy, tzw. al dente to w przypadku młodego ziarna gotujemy około 5-8 minut. Wystarczy po około 5 minutach wyłowić jedno ziarno i spróbować, czy odpowiada nam stopień miękkości, jeśli nie, to gotujemy jeszcze do pożądanej miękkości.
Ugotowany bób odcedzamy, a jeżeli używamy go do sałatek warto zahartować go zimną wodą, aby zatrzymać proces gotowania, bób nam się nie rozgotuje i będzie miał całe ziarenka.
Gotowy bób możemy od razu zajadać, polewając go masełkiem lub wykorzystać do przygotowania sałatek, zup i past wyłuskując go z łupinek.
Udostępnij na:
Komentarze