Rogaliki francuskie z nutellą i orzechami


Ostatnio przeszukując zdjęcia, celem uporządkowania, wygrzebałam z czeluści fotkę z tymi rogalikami, które już jakiś czas czekają na publikację, zupełnie o nich zapomniałam, a były zrobione zupełnie na spontanie, na kilka minut przed przyjściem kolegi, ot tak do kawy upieczone.

Rogaliki z ciasta francuskiego z nadzieniem z nutelli, bo o nich mowa, obsypane posiekanymi orzechami laskowymi – mówię Wam obłędne!

Czasami jak chce nam się czegoś słodkiego lub przyjdzie ktoś niespodziewany, to rozwijam płat ciasta francuskiego, który staram się mieć awaryjnie w lodówce, trochę nutelli lub innego kremu czekoladowo-orzechowego i do tego garść orzechów laskowych i szybkie ciastka gotowe.

Pamiętam, jak kilka lat temu, kiedy mój syn, wtedy 9-latek, dzisiaj już niestety 20-letni mężczyzna, zaprosił kolegów do siebie. Miałam akurat płat ciasta francuskiego i wtedy pierwszy raz upiekłam takie ciacha, wówczas w kształcie trójkątów. I ta radość chłopców na ich buziach, kiedy spróbowali tych rogalików. Z chwilą zjedzenia przez chłopców ostatniego rogalika impreza się skończyła, bo już nie było czego wcinać. Jednakże chwile niezapomniane!

Pewnie stąd też sentyment do tego wypieku.

Ale dobrze, wracam do przepisu, za dużo powiedziane nawet, to nie przepis, a raczej pomysł na wykorzystanie gotowego ciasta francuskiego.

A oto czego potrzebujemy ↓


Składniki na rogaliki francuskie z nutellą i orzechami:

  • opakowanie ciasta francuskiego (u mnie 300 g)
  • kilka łyżek nutelli lub innego kremu czekoladowo-orzechowego, może być także proteinowy (świetnie smakuje w tych rogalikach)
  • garść orzechów laskowych
  • 1 małe jajko do posmarowania rogalików


Jak przygotować rogaliki francuskie z nutellą i orzechami:

Z lodówki wyjmujemy ciasto francuskie na kilka minut przed przystąpieniem do pieczenia, aby nabrało wyższej temperatury (nie będzie się kurczyło podczas pieczenia).

W tym czasie siekamy na mniejsze kawałki orzechy i odstawiamy.

Rozwijamy płat ciasta, a następnie za pomocą radełka lub ostrego noża wykrawamy trójkąty – najpierw ciasto przekrawamy wzdłuż na pół, a następnie na każdej połówce ciasta wykrawamy trójkąty, im będą szersze u podstawy, tym będą większe po zwinięciu.

Każdy trójkąt smarujemy kremem czekoladowym i zwijamy w rulon, zaczynając od podstawy ku wierzchołkowi, a następnie zginamy wpół, formując rogaliki.

Ciastka układamy w odstępach na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i smarujemy rozmąconym jajkiem, a następnie posypujemy posiekanymi orzechami.

Wstawiamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy w temperaturze 200°C z termoobiegiem lub w 220°C bez termoobiegu przez około 10-12 minut aż ciasto ładnie się zarumieni – szczegółowy opis pieczenia znajdziecie na opakowaniu ciasta.

Smacznego!

Poprzedni postNastępny post

Zobacz również

Pieczeń rzymska z pieczarkami

02-07-2015 

Muffiny z amarantusem i truskawkami

28-06-2015 

Kisiel truskawkowy

26-06-2015 

Komentarze

  • Zdjęcie profiloweRozalia | 01-10-2020

    Na pewno spróbuję do kawy 😀

    Zdjęcie profiloweKuchnia na obcasach | 01-10-2020

    Super, cieszę się bardzo! Pozdrawiam 🙂